ucuz takipçi satın al
Siber Güvenlik

Hacker Nedir ? Kaç Çeşit Hacker Var ? Hackerlar Neler yapar ?

Hacker Nedir ?


Klasik olarak Hacker‘ ın Türkçe anlamına değiniyorum. Hacker, Türk Dil Kurumu’ nun internet üzerindeki sözlüğüne göre ; “Bilgisayar ve haberleşme teknolojileri konusunda bilgi sahibi olan, bilgisayar programlama alanında standardın üzerinde beceriye sahip bulunan ve böylece ileri düzeyde yazılımlar geliştiren kişi” olarak tanımlanır.

Hacker Türleri Nedir ?

1 . Siyah Şapkalı Hacker
2 . Beyaz Şapkalı Hacker
3 . Gri Şapkalı Hacker
4 . Hacktivist
5 . Yazılım Hackerı
6 . Phreaker
7 . Script Kiddie
8 . Lamerler
9 . Kripto Para Hackerı
10 . Security Administrator

Beyaz Şapkalı Hackerlar

Kişi veya kurumlara ait bilgisayarların, telefonların ve ağların güvenlik sistemlerine izinsiz olarak sızar veya nasıl sızabileceğini tespit eder. Daha sonra ise hangi kişi veya kurumların bilgisayar, telefon veya ağlarına sızabilirse bunu nasıl yaptığını, hangi açıkları kullandığını ve bu açıkları kullanarak neler yapılabileceğini belgeleyerek açığın kapatılması konusunda kişileri veya kurumları bilgilendirirler. Asla kişi veya kurumların özel bilgilerini almak, sisteme zarar vermek veya sistemleri kendi çıkarları doğrultusunda kullanmak gibi bir amaçları yoktur.

Siyah Şapkalı Hackerlar

Kişi veya kurumlara ait bilgisayarların, telefonların veya ağların güvenlik sistemlerine izinsiz olarak sızan ve bunu kendi menfaatleri doğrultusunda kullanan kişilerdir. Kişi veya kurumların sistemlerine izinsiz erişerek özel bilgilerini almak (ifşa, şantaj vb..), sisteme zarar vermek veya sistemleri kendi çıkarları doğrultusunda kullanmak gibi amaçları olan kişilerdir.

Gri Şapkalı Hackerlar

Kişi veya kurumlara ait bilgisayarların, telefonların veya ağların güvenlik sistemlerine izinsiz olarak sızar veya nasıl sızabileceğini tespit eder. Kimi zaman kişileri uyarırken, kimi zaman ise kişi veya kurumların özel bilgilerini alır, sisteme zarar verir veya sistemleri kendi çıkarları doğrultusunda kullanırlar. Bu birazda kurbanın ne denli zararlı yada masum olduğuna da bağlıdır.

Hacktivist

Bu Hacker Türü benimsemiş oldukları toplumsal, politik ve sosyal kurallar doğrultusunda hareket ederler. Aktivitelerini; toplumsal, politik veya sosyal sorunlarını, belirledikleri hedef siteyi ele geçirip “Ana sayfasına” sorunlarını belirten bir mesaj bırakarak gerçekleştirirler. Bu olaya örnek olarak “Mavi Marmara” olayını ele alabiliriz. Mavi Marmara olayından sonra İsrail’ in devlet kurumlarına ait yüzlerce, şahsi olan milyonlarca site uzun bir süre Hacktivistler tarafından kullanılamaz hale getirildi.

Yazılım Hackerları

Piyasaya yeni çıkmış ücretli olan oyun, program veya herhangi bir yazılımın korumalarını kırarak lisansını iptal ettirecek, seri kodlarını tespit edecek yamalar üretirler. Yani piyasada ücretli olan oyun, program ve yazılımları ücretsiz olarak veya daha uygun ücretlerle piyasaya sürüyorlar. Bir nevi korsan ürün satarak kazanç sağlıyorlar. Zaman zaman ise içerisine çeşitli virüsler yerleştirerek kişinin bilgisayarında bulunan lisansları çalarak satabiliyorlar.

Phreaker

Telefon ve iletişim sistemlerinin açıklarını kullanarak veya sistemi yamalayarak, ücretsiz görüşme, internet kullanma, sms veya mms atma hizmetlerinden yararlanan Hackerlardır.

Script Kiddie

Tam olarak Hacker ünvanına sahip olan kişiler değillerdir. Script Kiddie grubundaki kişiler; Orjinal sitelerin bilgilerini kopyalar ve sahte siteler kurarak bilgilerini almak istedikleri kişiyi buraya yönlendirir. Yapılan bu sahte siteye giriş yapan kişilerin e-posta, facebook, instagram ve benzeri iletişim araçlarını ele geçirmeye çalışırlar. Bir nevi Sosyal Mühendislik ile istediklerine ulaşmaya çalışırlar.

Lamerlar

Aslında bunlar bir hacker değildir. Bilişim konusunda çok fazla bilgiye sahip olmayıp internet üzerinden kendilerince e-posta/site hacklemeye çalışırlar.

Security Administrator

Bu kişilerin amacı sistemini hack işlemlerine karşı korumaktır. Anti-hacker olarak adlandırırlar. Sistemdeki açıkları bularak bu açıkları sizler için kapatırlar. Çalışma prensipleri hackerlarla aynıdır. Fakat sonrasında sisteminize zarar vermek yerine açığı kapatır. Birçok devlet kurumunda veya büyük şirketlerde çalışırlar.

instagram hesap kapatma

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu