ucuz takipçi satın al
Siber Güvenlik

Kriptografi Nedir ? Nasıl Çalışır ?

Kriptografi Nedir ?

Kriptografi, hayatınızda saldırganlardan hesabınızı, dosyanızı, belgelerinizi yani sizin için gizli kalması gerektiğini düşündüğünüz bir şeyi şifreleyip veri gizliliğini sağlamaktadır.


Sezar Algoritması

Çoğunuzun duyduğu, bildiği sezar algoritması ise Sezar tarafından,mesajlarının düşmanlarının eline geçse bile anlamamalarını sağlayıp mesajını güvende tutmasını sağlamak amacıyla ortaya çıkmıştır.

Sezar Algoritması mantığı ise :

Gönderilecek olan mesajın her harfini anahtar sayısı kadar ileri kaydırıp şifreli mesaj oluşturuluyor, çözmek için ise anahtar sayısı ile şifreli mesajın her karakteri ile anahtar sayısı kadar geriye gidiliyor.Örneğin şifreli mesajımız che olsun. Anahtar sayımız ise 3 olsun. Mesajdaki her harfi 3 tık ileri taşırsak eğer şifreli mesajımızı ” fkh ” olarak oluştururuz. Mesajı çözmek için ise anahtar sayımız 3 olduğu için 3 tık geriye gidip, mesajımızı ”che” olarak bulabiliriz.


Enigma Makinesi

2. Dünya savaşında tarafların birbirlerine üstünlük sağlaması ile enigma makinesi yani kriptografi aracı almanlar tarafından kullanılmıştır.


Peki,

Enigma Makinesi Nedir ?

Enigma makinesi mesajları şifreleyip çözebilen bir kriptografi aracıdır.


Çalışma Mantığı :

Daktilo klavyesine benzer rotar bir sistem olan enigma makinesi, tuşlarına basıldığında rotarları döndürür. Enigma sistemlerinde ilk olarak sağdaki rotar döner. Daha sonra yanında bulunan diğer rotarlar dönüp şifre oluşturulur.


Enigma Rotorunun Parçaları

1 – Çentikli halka
2 – “A” kontağının yerini ayarlamak için nokta
3 – Alfabe tekerliği veya Alfabe halkası
4 – Elektrik plaka kontakları
5 – Kablo bağlantıları
6 – Zemberek yüklü iğne kontakları
7 – Zemberek yüklü halka ayarlama kaldıracı
8 – Rotor göbeği
9 – armak tekerlek
10 – Kilit mekanizması

olarak sıralanmaktadır.

en ucuz takipçi
instagram hesap kapatma

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu